Growbox to narzędzie, które skutecznie wspomaga hodowlę różnych gatunków roślin do celów użytkowych.

Pozwala na utrzymanie odpowiednich warunków na stałym poziomie – hodowca ma pełną kontrolę nad wilgotnością, temperaturą czy naświetleniem swoich sadzonek. Dzięki dokładnemu dopasowaniu warunków rośliny mogą się rozwijać o wiele szybciej, niż gdy są one zmienne. Mogłoby się wydawać, że budowa czegoś takiego jest bardzo wymagająca, jednak nie jest to prawda. Internet jest pełen instrukcji na temat tego, jak zrobić growbox na każdą kieszeń. Możemy do tego wykorzystać np. starą szafę, inny mebel lub jego pozostałości – do tego celu doskonale sprawdzają się płyty wiórowe. Jeśli nasza uprawa jest dość duża, możemy przeznaczyć na nią nawet całe pomieszczenie. Na ściankach należy umieścić odbłyśniki, które pozwolą na mocne doświetlenie każdej rośliny i zwiększą ilość docierającego do nich światła. Kwestia lamp jest jednak nieco bardziej skomplikowana, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele rodzajów, które będą dobrze spełniać swoje zadanie. W wersji niskobudżetowej można zastosować tanie, dobrze znane świetlówki, natomiast w przypadku chęci zainwestowania wyższych kwot możemy postawić na panele LED.
Jak samemu zrobić growbox?

Jakie warunki utrzymywać w growboxie?

Kiedy już zbudujemy własną szafę do uprawy roślin, musimy jeszcze ustalić odpowiednie warunki, które będą w niej panować. Potrzeby poszczególnych roślin mogą znacznie się różnić – nie tylko pomiędzy gatunkami, ale nawet odmianami. Dlatego też nie ma jednej, uniwersalnej recepty na sukces. Warto poświęcić czas, aby poznać nasze rośliny i dowiedzieć się, czego potrzebują – czy preferują dłuższe, czy krótsze doświetlanie, jaka temperatura będzie dla nich najlepsza, a także jak często je podlewać czy zraszać. W zamian odwdzięczą się szybkim rozwojem.
W przypadku każdego gatunku ważne jest jednak to, aby warunki były stałe. Szczególnie istotne jest to w przypadku upraw, których plony chcemy zbierać przez cały rok. Pomoże ci w tym growbox jak zrobić.