Psychoterapia jest leczeniem zaburzeń psychicznych za pomocą środków psychologicznych, a nie medycznych.
Jednak w tym procesie chodzi o znacznie więcej niż tylko leczenie. Główne cele psychoterapii obejmują wzmocnienie umysłu, zwiększenie zdolności świadomego myślenia, przyniesienie zadowolenia i wewnętrznego szczęścia, zwiększenie koncentracji i siły woli, oraz rozwijanie pewności siebie, tolerancji i poprawę zachowania.
Jakie są główne cele psychoterapii
Psycholog podczas psychoterapii pracuje z pacjentem, aby zbudować narrację, co może pomóc w zrozumieniu sytuacji i pozwoli zobaczyć inną perspektywę problemów. Możemy w ten sposób odzyskać kontrolę nad swoim życiem, łatwiej będzie nam identyfikować swoje uczucia, postawy i motywację. Poczucie własnej wartości może być kruche nawet u najbardziej pewnych siebie ludzi. Postęp w psychoterapii polega na pomaganiu ludziom w rozwijaniu realistycznej i akceptującej postawy wobec siebie.
W procesie psychoterapii celem terapeuty jest pomoc ludziom w opracowaniu sposobów wykorzystania pozytywnych emocji do rozwiązywania problemów, pomoc w radzeniu sobie z własnymi uczuciami. Prowadzi to do zwiększania umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi, zwiększania zdolności tolerowania przejściowych stanów destabilizacji. Aby postęp psychoterapii nastąpił, terapeuta podąża za tymi celami i ideałami, aby pomóc pacjentowi w przezwyciężeniu zaburzeń psychicznych za pomocą tych środków psychologicznych. Jednak jeśli istnieje taka potrzeba, lekarz może zapisać w trakcie terapii odpowiednie leki.
Gabinet psychoterapii w Warszawie możesz znaleźć za pośrednictwem strony gabinet-ego.pl. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z problemami w związku, uzależnieniem, chorobą, stresem, czy problemami z komunikacją, podstawowe cele psychoterapii pozostają takie same. Sesje terapeutyczne można odbywać indywidualnie, w grupie czy w parach, przykładowo z małżonkiem czy partnerem. Stałe wsparcie na różnych etapach psychoterapii jest korzystne dla wzmocnienia relacji rodzinnych i funkcjonowania w społeczeństwie.