Któż z nas nie lubi tego płaskiego, cienkiego, drożdżowego placka, posmarowanego pysznym sosem pomidorowym, posypanego tartym serem i pieczonego w bardzo mocno nagrzanym piecu? Te płaskie placki znano już w starożytności, jednak pizza w takim kształcie w jakim znamy ją obecnie, czyli okrągłym, została wynaleziona w Neapolu. Pierwsza pizzeria została tam wybudowana trzy wieki temu i cieszy swoich klientów pyszną pizzą do dnia dzisiejszego.
Co twierdzą na temat pizzy włoscy naukowcy?
Naukowcy z Instytutu Badań Farmaceutycznych w Mediolanie przeprowadzili badanie na grupie ponad 8 tys. pacjentów, którego wyniki opublikowane zostały w piśmie „International Journal of Cancer”. Twierdzą oni, że jedzenie pizzy jest zdrowe, o ile zawiera ona sos pomidorowy zrobiony z prawdziwych pomidorów. Istotny jest tutaj zawarty w tych warzywach likopen. Wysuwają oni stwierdzenie, że osoby, które jedzą taką pizzę przynajmniej dwa razy w tygodniu są o ok. 60% mniej narażone na raka przełyku, o 30% na raka gardła i o ok. 25% na raka jelita grubego.
Likopen to antyoksydant występujący w pomidorach, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe.Organizm przyswaja go w większym stopniu po przetworzeniu pomidorów, a najbardziej korzystnym wariantem jest ich podgrzanie z oliwą- jak robi się to w przypadku pizzy.
Ponadto jeżeli pizza przyprawiona zostaje odpowiednimi ziołami, może zapobiegać rozwojowi raka prostaty- wszystko dzięki oregano. W przyprawie tej występuje organiczny związek chemiczny zwany karwakrolem- przyczynia się on do obumierania komórek rakowych. Informacje te opracowane zostały przez naukowców z Long Island i przedstawione w czasie konferencji w San Diego.
Jakie składniki powinny znaleźć się na pizzy dobrej dla naszego zdrowia?
Pizza mimo, że może być zdrowa, to na pewno nie jest dietetyczna. Jeśli więc liczysz kalorie- odpuść sobie pizze, a jeżeli nie- przeczytaj z czym najlepiej ją zjeść.
W przygotowaniu tej potrawy istotny jest dobry, wyżej wspomniany, sos pomidorowy, ponieważ jest on najzdrowszy i najmniej kaloryczny. Kontrastem do sosu jest składnik zawierający z reguły najwięcej kalorii- ser. Najlepszy i najzdrowszy wybór to ser mozzarella, jest on chudy i ma ok. 100 kcal mniej niż tradycyjny żółty ser.
Tak prezentuje się kaloryczność poszczególnych popularnych serów:
- Mozzarella 280 kcal/100 g
- Gouda 356 kcal/100 g
- Cheddar 403 kcal/100 g
- Tarty parmezan 431 kcal/100 g
- Parmezan 431 kcal/100 g
Jakie pozostałe dodatki położyć na pizze? W tym temacie obowiązuje pełna dowolność, ale pamiętaj, że jeżeli dodasz boczek, salami czy też bekon to pizza nie będzie zdrowa i przepełniona mnóstwem kalorii. Jeśli chcesz zjeść zdrowo wybierzesz raczej warzywa, chude mięso czy też rybę- pizza będzie za równo zdrowsza, jak i mniej kaloryczna.
Najlepsze dodatki do zdrowej pizzy:
- papryka,
- cebula,
- szpinak,
- pomidory,
- brokuły,
- chude mięso (np. kurczak),
- tuńczyk,
- łosoś,
- owoce morza.
Czy pizza na śniadanie to dobry pomysł?
Fast foody na śniadanie pewnie nie stanowią najlepszego rozwiązania, ale jak się okazuje kawałek (odpowiedniej) pizzy jest zdrowszy niż miska płatków z mlekiem, ma on bowiem więcej wartości odżywczych. Kawałek pizzy ma porównywalnie taką samą ilość kalorii co miska płatków z mlekiem, ale większą ilość białka i tłuszczu oraz mniej cukru.
Pomimo tego nie zaleca się jedzenia pizzy codziennie w formie śniadania, gdyż istnieją zdrowsze, bardziej wartościowe dania, które pomogą nam zacząć dzień.
Pizza przygotowana w odpowiedni sposób dostarcza nie tylko kalorii, tłuszczu i soli, ale także wielu witamin i mikroelementów, jak np.:
- Ser- wapń oraz witaminy z grupy B
- Sos pomidorowy- likopen oraz witamina A i potas
- Cebula- witamina C, chrom i błonnik (pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu).
Jednak należy pamiętać, że aby pizza nie straciła swoich zdrowotnych właściwości, powinna być ona świeża, przygotowana w domu lub restauracji i jedzona zaraz po wyjęciu z pieca. Wystrzegajmy się mrożonych dodatków, ciast, lub co gorsza pizzy zamrożonej w całości.