Termin „superfoods” po raz pierwszy został użyty pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w magazynie „Nature Nutrition” Aaron Moss opisywał organiczną żywność o nadzwyczajnych właściwościach.
Po ponad dwudziestu latach wiele osób wciąż zastanawia się, czym właściwie jest superżywność. Poniżej znajdują się podstawowe informacje na jej temat, a także lista produktów, które do niej zaliczamy.
Czym jest superfoods?
Superfoods, a po polsku superżywność, to produkty wyjątkowo bogate w cenne dla ludzkiego organizmu składniki odżywcze, takie jak antyoksydanty, związki mineralne, witaminy, błonnik czy bioaktywne substancje. Ich nadzwyczajne właściwości wpływają na funkcjonowanie organizmu, wzmacniają go i skutecznie oczyszczają ze szkodliwych substancji. Warto jednak pamiętać o tym, że do tej pory nie istnieje naukowa definicja tej grupy produktów, a więc nazwa ta jest raczej umowna. Ponadto restrykcyjne prawo Unii Europejskiej od ponad dziesięciu lat zabrania używania tego określenia oraz jego synonimów na opakowaniach produktów spożywczych, chyba że mają tak zwane oświadczenie zdrowotne, czyli potwierdzono rzeczywiste korzyści zdrowotne płynące z ich spożywania.
Jakie produkty zaliczane są do superfoods?
Trudno określić pełną i zamkniętą listę superfoods, ale istnieją produkty, które już od dawna w świadomości ogółu funkcjonują właśnie w tej kategorii. Do najpopularniejszych z nich należą na przykład jagody goji, imbir, kurkuma, czosnek, papryka chilli, cytrusy, komosa ryżowa, zielona herbata, awokado, amarantus, zielona pszenica czy miód manuka. Istnieją również produkty uznawane za superfoods, które doskonale znamy w Polsce od lat. Są nimi na przykład siemię lniane, buraki, jarmuż, nasiona konopi, nasiona dyni, orzechy włoskie, kiszonki czy też pyłek pszczeli. Moda na zdrowy tryb życia i superżywność sprawia, że produkty tego rodzaju coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach. Można je kupować w stanie surowym lub przetworzonym na cenne oleje, a także w formie liofilizowanej, która sprawia, że żywność zachowuje maksymalną ilość składników odżywczych.
Gdzie kupować superżywność?
Wiele produktów zaliczanych do superżywności od dekad można kupić na bazarach czy w sklepach spożywczych. W końcu Polska od stuleci słynie z buraków, dzikich owoców i lnu. Jeśli chodzi o produkty bardziej egzotyczne, w dzisiejszych czasach można je kupować w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością, jak i w popularnych supermarketach, a także w Internecie.
Jak superżywność wpływa na zdrowie?
Regularne spożywanie superproduktów wysokiej jakości będących uzupełnieniem zbilansowanej diety ma na organizm wpływ, który jest nie do przecenienia. Warto więc zadbać o to, aby posiłki były różnorodne, a superprodukty posiadały certyfikaty czy przynajmniej pozytywne opinie wśród ekspertów. Wiele z superproduktów zawiera duże ilości witamin, minerałów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a ich spożywanie przekłada się na prawidłowe działanie organów wewnętrznych czy niwelację ryzyka wystąpienia poważnych chorób. Część z nich wpływa również na wygląd, poprzez poprawę wyglądu skóry i włosów czy pomoc w walce z nadprogramowymi kilogramami.