Komornicy to osoby posiadające szczególne uprawnienia prawne, które starają się odzyskać długi, przybywając do domu lub miejsca prowadzenia działalności dłużnika i prosząc o zapłatę.
Jeżeli dłużnik nie dokona niezbędnych płatności, komornicy mogą zająć mienie należące do dłużnika i sprzedać je na licytacji. Pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na spłatę zadłużenia u wierzycieli.
Czy komornicy i windykatorzy mają te same uprawnienia?
Komornicy mogą być urzędnikami sądowymi lub pracować dla prywatnej kancelarii komorniczej. Działania komornicze mogą zostać rozpoczęte po uzyskaniu nakazu sądowego, kiedy dłużnik nie spłaca swoich należności, jak podatki, mandaty, alimenty, kredyty, grzywny, długi zaciągnięte u firm czy osób prywatnych. Komornicy i windykatorzy są dwoma odrębnymi podmiotami i różnią się posiadanymi kompetencjami prawnymi. Komornicy są powołani zgodnie z prawem i mają szczególne uprawnienia, ponieważ reprezentują sądy, podczas gdy firmy windykacyjne albo przejmą dług od pierwotnego wierzyciela, albo wykupią go od niego.
Windykatorzy nie mogą sugerować, że są komornikami, ponieważ nie mają większej mocy prawnej w zakresie windykacji niż pierwotny wierzyciel i nie mogą zająć majątku dłużnika tak jak komornik. Windykator może jedynie starać się odzyskać należną kwotę, kontaktując się z dłużnikiem i żądając zapłaty i musi powiadomić, jeśli zamierza odwiedzić dom lub miejsce prowadzenia działalności dłużnika. Podczas pierwszej wizyty komornika zazwyczaj wchodzi on do domu dłużnika i zaczyna sporządzać listę aktywów, które mają być pod jego kontrolą.
Następnie komornik warszawa Praga może zabrać te przedmioty i sprzedać je na licytacji, jeśli należne pieniądze nie zostaną spłacone. Jako przedstawiciele sądu komornicy mają szczególne uprawnienia prawne, jeśli chodzi o odzyskanie długów i w pewnych okolicznościach mogą wejść do domu dłużnika i zająć majątek w celu sprzedaży na licytacji. Komornik może również wejść do lokalu w asyście policji, a jeśli dłużnik odmawia współpracy, może poprosić o pomoc ślusarza w celu otwarcia drzwi.