Piaskowanie to potoczne określenie odnoszące się głównie do obróbki strumieniowo-ściernej wybranych powierzchni.

Jest to proces, w którym do uzyskania określonego efektu ściernego wykorzystuje się określony rodzaj materiału. Gładszy materiał, taki jak piasek, soda oczyszczona, kolby kukurydzy lub łupiny orzecha włoskiego, jest przeznaczony do uzyskania bardziej miękkich wyników kompresji i miękkiej warstwy, takiej jak drewniane struktury, cegła i cienka metalowa powierzchnia. Jednak do polerowania twardego metalu i usuwania korozji można użyć grysu lub śrutu stalowego.

Jest wiele różnych metod piaskowania

Jest wiele różnych sposobów na piaskowanie drewna

Obróbka strumieniowo-ścierna to szybki proces skutecznego czyszczenia i polerowania różnorodnych powierzchni. Zapewnia również prawidłową pracę części metalowych narażonych na ekstremalne warunki atmosferyczne lub rdzewienie. Można również zastosować piaskowanie do przygotowania powierzchni przed usunięciem zanieczyszczeń lub ponownym malowaniem. Podczas gdy w przeszłości głównym środkiem ściernym był piasek, obecnie istnieją także inne materiały ścierne, które dobrze oczyszczają powierzchnie z zanieczyszczeń. To, jaki materiał ścierny wybierzemy, wpływa również na końcowy efekt.

Piasek krzemionkowy znany również jako dwutlenek krzemu, który jest zwykłym piaskiem powszechnie używanym do polerowania, oczyszczania lub skrobania powierzchni. Nazywa się go krzemionką lub kwarcem, i jest on powszechnie stosowany do usuwania zanieczyszczeń powierzchniowych podczas piaskowania i nadawania czystego wyglądu, ponieważ składa się z ostrych krawędzi, które nadają mu efekt grysu podczas piaskowania. Piaskowanie sodowe daje efekt oczyszczania bez uszkadzania warstwy zewnętrznej bardziej miękkich metali, takich jak stal czy aluminium, ani nie reaguje chemicznie z jego powierzchnią. Dlatego sodowanie jest szeroko stosowane do usuwania rdzy z metali bez powodowania zarysowań lub uszkodzenia leżących pod spodem delikatnych warstw, ponieważ takie materiały mogą po prostu zostać zeskrobane przez zbyt twarde materiały ścierne.

Istnieje wiele metod piaskowania i używa się do nich różnych materiałów ściernych. Na stronie https://piaskowanie-drewna.com.pl/elk/ możesz przeczytać więcej na temat piaskowania drewnianych powierzchni.