Przyjęło się twierdzić, że dentyści oraz stomatolodzy dużo zarabiają.

Przez to ich fach traktowany jest wysoko w hierarchii społecznej. Tymczasem zarobki dentystów, jak innych fachowców, są zróżnicowane. Jedni dentyści żyją wyjątkowo dostanie, natomiast inni zaliczani są do tzw. klasy średniej. Można wymienić wiele czynników, które mają wpływ na wysokość zarobków dentystów i stomatologów. W tym artykule uważnie się im przyjrzymy.

Zarobki dentysty – od czego zależą?

Największe znacznie przy zarobkach wszystkich lekarzy ma to, czy są oni pracownikami sektora publicznego czy też prywatnego. Ci pierwsi pracują w przychodniach, które świadczą bezpłatną usługę medyczną wynikającą z podpisania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tym samym część ich wynagrodzenia wypłacana jest przez skarb państwa. Natomiast dentyści pracujący w prywatnych przychodniach i klinikach świadczą płatne usługi medyczne, i to właśnie z nich odprowadzane jest im wynagrodzenie.

Wysokość zarobków zależna jest rzecz jasna od stażu pracy. Tym większym doświadczeniem zawodowym może pochwalić się dentysta, tym większą pensję może on otrzymać. Ponadto liczy się także wyposażenie gabinetu. Jeśli dentysta posiada specjalistyczny sprzęt oraz wysokiej jakoś środki do utrzymania higieny jamy ustnej, to tym samym wykonywane przez niego usługi dentystyczne są na wyższym poziomie, przez co pacjenci muszą zapłacić więcej.

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja. Jeśli dana klinika znajduje się w dużym mieście, to można spodziewać się, że tamtejsi specjaliści m.in. z racji dużej konkurencyjności zarabiają nieco więcej niż jakikolwiek dentysta – Józefów, Brzeg Dolny, Zgierz lub z innej mniejszej miejscowości.

Niestety wciąż na poziom zarobków dentystów wpływ ma także płeć. Rzecz jasna różnice w płacach są na niekorzyść dentystek i stomatolożek. Na szczęście z upływem czasu pensje kobiet i mężczyzn wykonujących zawody lekarskie zaczynają się wyrównywać.

Na jakie stawki mogą liczyć dentyści i stomatolodzy?

Przechodząc do liczb, należy oprzeć się na wiarygodnym źródle informacji. Jest nim chociażby Główny Urząd Statystyczny, który w 2018 roku opublikował raport, z którego wynika, że średnie wynagrodzenie dentystów zarówno tych z sektora publicznego jak i prywatnego wynosiło 5497,13 złotych brutto. Jednak w 2020 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń okazało się, że mediana zarobków polskich dentystów to 4500 złotych brutto.

Warto podkreślić, że kryzys pandemiczny, który rozpoczął się w marcu 2020 roku również dotknął dentystów i stomatologów, przez co wysokość ich zarobków mogła się obniżyć.