Łysienie to problem, który dotyka blisko 80 proc. Polaków wkraczających w wiek emerytalny. Oczywiście większość z tych panów łysieć zaczyna dopiero po osiągnieciu wieku dojrzałego, jednak około 25 proc. z nich zauważa zbyt duże zakola i koronę już przed 30 rokiem życia. Co ważne, łysienie androgenowe nie jest jedynie domeną mężczyzn. Z problemem tym walczy już nawet około 20 proc. Polek.

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego?

Z medycznego punktu widzenia, łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet jest najpowszechniejszą przyczyną łysienia i stanowi nawet 95 proc. spośród wszystkich przypadków utraty włosów. Inne powody tego stanu rzeczy to m. in. niedobory minerałów, takich jak żelazo i cynk, grzybica, przewlekły stres, choroby zakaźne, układowe oraz endokrynologiczne, nieprawidłowa pielęgnacja włosów oraz przyjmowanie niektórych leków.

Główną przyczyną występowania łysienia androgenowego jest nadwrażliwość organizmu na DHT, czyli dihydrotestosteron. Jest to pochodna męskiego hormonu o nazwie testosteron, która wpływa na fazy życia włosa. DHT wpływa na receptory androgenowe mieszczące się w mieszkach włosów przyspieszając ich zanik, co skutkuje osłabieniem i przerzedzeniem się czupryny.

Czy leczenie łysienia androgenowego jest możliwe?

Walka z nadmierną utratą włosów, a także pobudzenie już istniejących mieszków włosowych jest jak najbardziej możliwa dzięki nowoczesnym metodom leczenia. Należy przy tym pamiętać, że leczenie takie wymaga konsekwencji i ogromnej systematyczności, a w większości przypadków kuracja musi być stosowana już do końca życia

Leczenie łysienia androgenowe u mężczyzn i kobiet polega na zahamowaniu enzymów odpowiedzialnych za skracanie czasu życia mieszka włosowego oraz na pobudzeniu komórek macierzystych mieszków włosowych do odbudowy i regeneracji mieszka oraz cebulki włosa. Aby tak się stało należy udać się do specjalisty zajmującego się dolegliwościami włosów i skóry głowy, czyli do trychologa.

Jak wygląda diagnoza łysienia androgenowego?

Diagnoza łysienia androgenowego polega na dokładnym wywiadzie z pacjentem, w trakcie którego zostaną zebrane informacje na temat predyspozycji rodzinnych, przebiegu łysienia oraz chorób współistniejących. W przypadku kobiet, u których choroba może mieć podłoże hormonalne należy wykonać dodatkowe badania krwi, takie jak morfologia, poziom testosteronu, żelaza i ferrytyny, oznaczenie hormonów tarczycy i inne.

Diagnozę można poszerzyć również o wykonanie trichogramu, czyli laboratoryjnego badania włosów pod kątem ilości oraz jakości cebulek oraz trichoskopię, czyli obserwację skóry głowy dermatoskopem. W bardziej złożonych przypadkach specjalista taki jak Trycholog Gdynia może zalecić również wykonanie biopsji owłosionej skóry głowy.

Jak wygląda leczenie łysienia androgenowego?

Konwencjonalne leczenie łysienia androgenowego polega na podawaniu leków o działaniu miejscowym i ogólnym. W Polsce zarejestrowanymi lekami pozwalającymi walczyć z tą przypadłością są m.in. minoksydyl 2% i 5% oraz finasteryd 1 mg (stosowany jedynie u mężczyzn). Należy zaznaczyć, że leki te należy stosować długoterminowo, ponieważ ich odstawienie skutkuje nawrotem choroby.

Bardzo dobrym uzupełnieniem farmakoterapii są zabiegi trychologiczne. Mogą być one stosowane również, gdy pacjent z jakichś przyczyn nie może przyjmować leków. Jednym z najskuteczniejszych procedur pozwalających walczyć z łysieniem androgenowym jest mezoterapia osoczem PRP oraz peptydowa terapia włosów Dr Cyj Hair Filler.