Obrus jest elementem ozdobnym stołu zarówno tego, przy którym spoczywa się codziennie posiłki, jak i tego, który przez większość czasu stoi sobie w pokoju.

W jednym i drugim przydatne będą ozdobne obrusy w różnych kolorach, w tym białe. Można kupić obrusy gotowe, albo też po prostu dowolna ilość metrów bieżących tkaniny. To drugie rozwiązanie pozwala na dopasowanie rozmiarów tkaniny do rozmiarów stołu, a wiec jest szczególnie przydatne dla stołów dużych, lub kiedy kilka połączonych stołów chcemy połączyć razem i przykryć jednym obrusem. Ucięte z rolki obrusy wystarczy tylko odpowiednio obrobić, czyli najczęściej po prostu obszyć boki, aby się nie strzępiły. Można to zrobić samemu lub zlecić zakładowi krawieckiemu. Niektóre firmy, które sprzedają tkaniny usługę ich obróbki wykonują na miejscu z drobna opłata, albo nawet gratis. Często tkaniny obrusowe nadają się również do innych zastosowań, takich jak na przykład zasłony, więc z jednego kawałka materiału można zrobić doskonali komplet do pokoju. Stół w naszym mieszkaniu jest często punktem centralnym, oczywiście warto także posiadać pasujący do niego obrus, nie tylko z okazji przyjęć, ale także na co dzień, zwłaszcza, jeżeli jest to stół znajdujący się w pokoju gościnnym. Idealne do tego będą wodoodporne obrusy. Są one sprzedawane na metry, wiec można kupić praktycznie dowolną ilość tego typu tkaniny. Dostępna w sprzedaży oferta pod względem kolorystyki, materiału i wzornictwa jest niezwykle bogata, więc dobranie odpowiedniej tkaniny nie będzie stanowić problemu.

W sprzedaży dostępne są obrusy wykonane z takich materiałów, jak na przykład stretch czy satyna.

Tego typu materiały są doskonałą ozdobą, a dzięki temu, ze jest sprzedawany w dowolnej ilości można z niego wykonać także inne elementy wystroju, tworząc doskonale skomponowaną całość. Czasem najlepszym pomysłem zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci będzie obrus jednorazowy , który możemy wyrzucić, i położyć na stole nowy. Oprócz tego dostępne są specjalne obrusy plamoodporne, które są szczególnie przydatne na stołach, na których spożywa się posiłki i łatwo o poplamienie obrusu. Przy tak szerokim wyborze materiałów, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.