Pierwsza duża fala samochodowego turbodoładowania pojawiła się w salonach samochodowych w latach 80-tych. Faktem jest, że turbosprężarka może znacząco zwiększyć wydajność silnika.

Silniki z turbodoładowaniem znów stają się coraz powszechniejsze, ponieważ konsumenci wymagają większej mocy silnika i mniejszego zużycia paliwa. Turbosprężarka znajduje się pomiędzy silnikiem a wydechem i wykorzystuje energię, która zwykle wypływa z rury wydechowej i zapewnia jej lepsze wykorzystanie. Chociaż sama turbosprężarka jest stosunkowo prostym urządzeniem, wymiana tej części może być zaskakująco kosztowna, nie licząc instalacji i robocizny.

Aby uniknąć przedwczesnej awarii turbosprężarki, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta oleju silnikowego i zaleceniami serwisantów z warsztatów samochodowych. Postępy w obudowach turbosprężarek chłodzonych olejem silnikowym i wodą sprawiły, że silniki z turbodoładowaniem są bardziej przyjazne dla konsumentów niż kiedykolwiek wcześniej, ale zaniedbanie wymiany oleju może wciąż oznaczać niespodziewaną awarię turbosprężarki.

Cena nowej zamiennej turbosprężarki może być bardzo wysoka, a należy do tego jeszcze doliczyć montaż i usługi serwisowania. Jeśli awaria turbo wynika z normalnego zużycia, przebudowa i regeneracja może być odpowiednią opcją i warto z takiej okazji skorzystać.

Demontaż i kontrola turbosprężarki mogą być możliwe dla majsterkowiczów, ale każda naprawa i wyważanie wymagają zarówno specjalistycznej maszyny, jak i doświadczenia serwisanta. Dlatego jeśli stwierdzimy awarię, trzeba udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego, który sprawdzi, czy regeneracja turbo jest możliwa. Przebudowana na świeże łożyska i uszczelki oraz zregenerowana turbosprężarka może służyć jeszcze przez bardzo długi czas po znacznie niższych kosztach, niż zakupiona nowa. Główną przyczyną awarii turbosprężarki jest złej jakości olej, który pozostawia osad i zatyka kanały. Ograniczony przepływ oleju powoduje z czasem uszkodzenie turbosprężarki. Na szczęście dla posiadaczy samochodów, w większości sytuacji turbosprężarkę udaje się naprawić.