Grad to twardy lód spadający z chmur, który może zdarzyć się o każdej porze roku i ma różne wielkości.

O ile drobny grad nie powinien wyrządzić szkód w dobytku, to im większe gradobicie, tym uszkodzenie mienia poważniejsze. Opady gradowe mogą pozostawić okropne ślady na karoserii samochodowej. Wielu specjalistów zajmujących się naprawą wgnieceń i lakierów zaleca przeprowadzenie kosztownych napraw, często obejmujących wymianę drogich części, takich jak maski silnika, drzwi, zderzaki i błotniki, lub przynajmniej pracochłonną procedurę wypełniania i szlifowania uszkodzonych części, a następnie lakierowania pojazdu. Paintless Dent Repair to stosunkowo nowa technika zaprojektowana do wykonywania drobnych napraw wgnieceń w karoserii bez uszczerbku dla fabrycznego wykończenia pojazdu. Podczas takiej procedury specjalista zajmujący się automatyczną naprawą nadwozia wyciąga powstałe wgniecenie z powrotem na swoje miejsce z przeciwnej strony za pomocą narzędzi zaprojektowanych specjalnie do mniejszych wgnieceń, nacięć i wgłębień często spowodowanych gradem lub uszkodzeniami parkingowymi.

Jest to opcja naprawy uszkodzeń gradowych, która zyskuje na popularności i jest często wybierana przez klientów warsztatów samochodowych.

Bezinwazyjna naprawa wgnieceń jest szybsza, bardziej niezawodna i tańsza niż tradycyjne metody naprawy wgnieceń i lakierów. Takie usuwanie wgnieceń po gradobiciu zachowuje oryginalną farbę pojazdu lepiej niż inne metody, nie polegając na szlifowaniu, wypełniaczach nadwozia lub agresywnym odmalowywaniu. Eliminuje to również nieprecyzyjną praktykę dopasowywania kolorów i wykończeń. Wiele prac taką metodą można wykonać w ciągu kilku godzin, a najczęściej zajmuje to mniej niż dzień roboczy. W przeciwieństwie do napraw wgnieceń i lakierów zakończonych wypełniaczem, uszkodzony obszar nadwozia pojazdu zachowuje swoją pierwotną odporność i lakier. Wszystkie te korzyści pomagają utrzymać zarówno oryginalny wygląd, jak i wartość odsprzedaży pojazdu.