Istnieje wiele różnych czynników, które odgrywają rolę w siwieniu włosów, ale jedno jest pewne, że kiedy nas to spotyka, większość z nas szuka sposobów, aby ukryć siwienie włosów.

Siwe włosy są oznaką starzenia się, ale reprezentują również niekorzystne zmiany w naszym ciele poprzez spowolnienie i zaprzestanie produkcji melaniny. To naturalne, że również nasze gruczoły łojowe spowalniają produkcję sebum wraz z wiekiem, który jest naturalnym środkiem nawilżającym nasze włosy i skórę. Jeśli nie możemy skutecznie powstrzymać naszych włosów przed siwieniem i łamliwością, nie ma powodów, aby niszczyć je jeszcze bardziej za pomocą chemicznych barwników w komercyjnych farbach. Dodatkowo sztuczne barwniki i substancje mogą powodować wysypki i inne reakcje alergiczne na skórze. Jeśli nie chcesz lub nie możesz stosować standardowych farb do włosów, ale chcesz zamaskować siwiznę, możesz kupić w dobrym sklepie sproszkowaną hennę do ufarbowania włosów. Henna to naturalnie jasny barwnik w kolorze czerwono-pomarańczowym pochodzący z rośliny. Aby uzyskać różne odcienie brązu, fioletu i czerni, łączymy hennę z indygo, czyli kolejnym barwnikiem roślinnym o naturalnym, ciemnoniebieskim odcieniu. Czy warto stosować hennę do farbowania włosów

Można również uzyskać jaśniejsze odcienie, takie jak różowy blond, złocisty, brzoskwiniowy czy żółty poprzez domieszanie innej rośliny, kasji, nazywanej również bezbarwną henną.

Użytkownicy, którzy po raz pierwszy będą używać henny do farbowania włosów, powinni wybrać jeden odcień jaśniejszy od pożądanego koloru, przykładowo średni brąz w przypadku włosów ciemnobrązowych. W ten sposób, jeśli kolor okaże się inny niż na opakowaniu, nadal będziesz mieć możliwość przyciemnienia go. Sattva Ayurveda naturalna czerwona henna może być stosowana jako kolor bazowy do innych odcieni. Osoby z białymi lub bardzo jasnymi odcieniami szarości lub włosami blond mogą wypróbować jasne odcienie z dużą zawartością kasji, aby nadać włosom naturalny, złoty odcień, jak rozjaśniony słońcem. Blond to także jedyny kolor henny, który nie wymaga początkowej bazy w postaci naturalnej henny, ponieważ cassię można używać samodzielnie, również jako odżywkę do włosów. Pozostawiona na pół godziny nie ufarbuje włosów, zaczyna działać barwiąc włosy dopiero po kilku godzinach.