Hemostaza to skomplikowany proces krzepnięcia krwi, który odpowiada za szybką „naprawę” uszkodzonych naczyń krwionośnych. U dzieci ten proces przebiega podobnie jak w przypadku dorosłych, ale wydaje się tym bardziej ważny, dlatego warto go wspierać wszelkimi możliwymi sposobami.

Krzepnięcie krwi u dziecka

Działanie hemostazy każdy z nas widział na własne oczy. W końcu każdy kiedyś się skaleczył, a potem obserwował, jak powoli napływająca do rany krew gęstniała i ostatecznie tworzyła strupek. Identyczny proces dzieje się codziennie wewnątrz organizmu, np. w układzie oddechowym. Jest to ważne, ponieważ prawidłowo przebiegająca hemostaza zapobiega poważnym krwawieniom wewnętrznym.

Hemostaza jest jednak skomplikowanym procesem, w którym najważniejsze wydają się być płytki krwi – czynniki krzepnięcia, które kontrolują cały ten proces, aby organizm mógł zatrzymać krzepnięcie w odpowiednim momencie i nie dopuścić do nadmiernego zagęszczania krwi. W dużej mierze za krzepnięcie krwi odpowiada także witamina K. Na co dzień nie zastanawiamy się nad jej działaniem, a jest to witamina bardzo istotna szczególnie w przypadku dzieci.

Witamina K w formie dożylnej podawana jest dzieciom tuż po urodzeniu – wynika to z międzynarodowych zaleceń medycznych oraz faktu, że każdy z nas rodzi się z jej niedoborem. Może to być potencjalnie niebezpieczne, ponieważ sam fakt narodzin jest sporym stresem dla organizmu, a hemostaza musi funkcjonować już od pierwszych chwil życia. Taka jednorazowa suplementacja jest zatem profilaktyką chroniącą dzieci przed krwotokami oraz nadmierną krzepliwością krwi.

Jak wspomóc hemostazę u dzieci?

W codziennej diecie każdego dziecka warto zadbać o podaż witaminy K. Jest to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego zawsze jej źródła warto łączyć z olejami czy orzechami. Duże ilości witaminy K znajdziemy w zielonych warzywach: kapuście, szpinaku, botwince czy brokułach, ale także w wątróbce, niektórych gatunkach serów i ryb.

Czy możliwy jest niedobór witaminy K? Zdarza się on naprawdę rzadko także ze względu na to, że witamina K produkowana jest w naszych jelitach. Warto na co dzień zadbać o zróżnicowaną dietę naszego dziecka, co wspomoże pracę jego organizmu na każdym poziomie – także w
kontekście krzepnięcia krwi.