Obecnie standardem stają się dyski SSD wykorzystywane w laptopach i komputerach stacjonarnych. Są one oparte na technologii pamięci flash, która w dłuższej perspektywie zastąpi konwencjonalny dysk twardy. Dyski SSD są instalowane i konfigurowane w komputerze tak samo, jak talerzowe dyski twarde.

Jednak w przypadku dysku SSD informacje są przechowywane w modułach flash, które można również znaleźć na przykład na pamięciach USB lub odtwarzaczach MP3. Jednak w tym przypadku pamięć jest nieulotna oznacza, że pamięć nie musi być ciągle zasilana energią, aby zachować przechowywane dane. Aby podłączyć dysk SSD, płyta główna musi posiadać kontroler SATA, co oczywiście obecnie jest standardem, obecnie wykorzystuje się magistralę SATA 3. Ponadto tryb AHCI musi zostać aktywowany w systemie BIOS, w przeciwnym razie system Windows nie rozpozna dysku SSD. Istnieją również dyski SSD M.2, które używają innego połączenia i przesyłają kilka gigabajtów na sekundę. Tutaj instalacja przebiega przez inną wtyczkę, którą przynoszą tylko bardziej aktualne płyty główne i niektóre nowoczesne laptopy. Możesz uzyskać więcej informacji w naszym teście porównawczym SSD M.2. Charakteryzują się one dużo większą prędkością, wymagają jednak innego mocowania niż standardowe SATA. Dyski SSD nie wymagają żadnych ruchomych części. Proces przechowywania jest czysto elektroniczny. W przeciwieństwie do tradycyjnych dysków do przechowywania, wrażliwe mocowanie silnika i mechanizm odczytu-zapisu są wyeliminowane.

Dzięki temu: dyski SSD cechują się wysoką odpornością mechaniczną, a także radzą sobie z upadkami. Jest to główna zaleta dla urządzeń mobilnych, takich jak notebooki. Ponadto ważne cechy dysków SSD to krótkie czasy dostępu, cicha praca, mniejsza waga i stosunkowo niskie zużycie energii. Nowe dyski SSD stosowane są coraz chętniej w zastosowaniach serwerowych. Jeśli chcesz uzyskać wyższą wydajność niż tradycyjny dysk twardy HDD, ale nie chcesz rezygnować z pojemności, dysk hybrydowy półprzewodnikowy to opcja dla Ciebie. Niektóre firmy nazywają je po prostu hybrydowymi dyskami twardymi. Hybrydowe dyski półprzewodnikowe zawierają niewielką ilość pamięci półprzewodnikowej na mechanicznym dysku twardym używanym do buforowania często używanych plików. Pomagają przyspieszyć zadania, takie jak uruchamianie laptopa, ale nie zawsze są szybsze. W rzeczywistości tę formę napędu najlepiej jest stosować, gdy często korzysta się z ograniczonej liczby aplikacji. Podobnie jak hybrydowe dyski twarde, niektóre laptopy używają obu mechanicznych dysków twardych HDD z małym dyskiem półprzewodnikowym SSD. Najczęstszą formą tego jest technologia Intel Smart Response.

Zapewnia to korzyści wynikające z pojemności dysku twardego, a jednocześnie zapewnia korzyści płynące z prędkości dysku półprzewodnikowego. Obecnie wiele osób wybiera dyska SSD jako dysk rozruchowy z systemem operacyjnym, natomiast dysk talerzowy jako większy magazyn do przechowywania danych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Duże dyski talerzowe są obecnie dość tanie, i zdecydowanie tańsze od dysków półprzewodnikowych. Dostępność dysku jest ważna przy rozważaniu, czy należy zaktualizować lub wymienić uszkodzony dysk. Oprócz dostępności, ważne jest również, aby dowiedzieć się, jakie są wnęki napędów i jakie mogą być wymagania dotyczące rozmiaru. Na przykład 2,5-calowe wnęki na dyski twarde i półprzewodnikowe mogą występować w kilku rozmiarach. Większe dyski 9,5 mm często mają lepszą wydajność i pojemność, ale jeśli wnęka pasuje tylko do dysków 7,0 mm ze względu na cienki profil, musisz o tym wiedzieć. Podobnie, niektóre systemy używają kart mSATA lub M.2 zamiast tradycyjnego 2,5-calowego dysku twardego do napędu SSD. Jeśli więc można uzyskać dostęp do dysków i je wymienić, upewnij się, że wiesz, jakie są rodzaje interfejsów i jakie są fizyczne ograniczenia dotyczące wielkości dysku. Jeśli chcesz kupić nowy dysk zajrzyj na stronę https://vobis.pl/dyski-ssd-240gb.