Elektryczna stymulacja mięśni EMS wykorzystuje małe elektrody umieszczone na skórze do przewodzenia prądu w głąb mięśni, aby stymulować ich skurcze jak podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Taki trening pomaga wzmocnić mięśnie oraz ogólna kondycję fizyczną, ale bez konieczności wykonywania forsownej aktywności fizycznej. To tak jakby odbyć pełny trening na siłowni w ciągu dwudziestu minut bez zmęczenia. Kilka elektrod jest umieszczonych wokół obszaru poddawanego leczeniu. Stałe strumienie impulsów elektrycznych są dostarczane przez przewody z modułu do mięśni zmuszając je do wykonywania skurczy. Prąd elektryczny rozpocznie się przy niskim ustawieniu i będzie stopniowo wzrastał. W przypadku stymulacji mięśni impulsy docierają w odpowiednie miejsce, sygnalizując ich skurcz. Impulsy skierowane na układ nerwowy blokują przekazywanie sygnałów bólu docierających do rdzenia kręgowego i mózgu. Impulsy pobudzają również organizm do wytwarzania bardziej naturalnych substancji przeciwbólowych, zwanych endorfinami. Postęp dokonany w dziedzinie elektroniki umożliwił EMS wykroczenie poza powierzchowne leczenie, które zapewnia znacznie dokładniejsze działanie włókien mięśniowych.

Bez tego niezbędnego postępu trening nie byłby w praktyce przydatny w przygotowaniach sportowych, ale sam ten postęp nie byłby wystarczający, aby trening stał się tak istotną techniką treningową.

Elektrostymulacja działa sama, nawet jeśli ciało jest w spoczynku, ale w wielu przypadkach chodzi o aktywną integralną elektrostymulację podczas treningu, w którym działanie ruchu jest połączone z impulsem EMS, zwiększając jego skuteczność. Kobiety mają szczególne potrzeby, jeśli chodzi o treningi i ćwiczenia fizyczne. W trakcie stanów takich jak ciąża i opieka poporodowa fizjoterapeuci muszą oferować specjalistyczny trening po ciąży w Krakowie, który pomoże poprawić kondycję młodych matek. Trening EMS pomaga w okresie przedporodowym i poporodowym. Fizjoterapeuta prowadzi zajęcia przedporodowe, co pomaga w utrzymaniu zdrowia kobiety i dziecka, ponieważ silne mięśnie sprawią, że poród i połóg przebiegają zdecydowanie łatwiej i szybciej.